Klíšťák holubí

Klíšťák holubí – skrytý parazit, který vás může zaskočit

Klíšťák holubí (Argas reflexus) je roztoč z čeledi klíšťákovitých, který se specializuje na parazitování na holubech. Ve veřejnosti není příliš známý, přesto je velmi častým a podceňovaným problémem zejména ve městech. V mnoha případech totiž zůstává skrytý a projeví se až ve chvíli, kdy holubi z budovy zmizí – třeba po vyklízení půdy. Právě tehdy začínají klíšťáci hledat nové hostitele, což může zahrnovat i člověka.

Kde se s klíšťákem holubím nejčastěji setkáte?

Tento parazit se obvykle vyskytuje v místech, kde se holubi zdržují delší dobu – typicky v půdních prostorách, na balkonech, v opuštěných budovách nebo pod střechami. Jejich hlavním útočištěm jsou trhliny ve zdech, podlahách nebo střešní konstrukci, kam se během dne ukrývají.

Při pravidelné přítomnosti holubů se klíšťák živí v noci jejich krví. Jakmile jsou ale ptáci odstraněni, stává se člověk často nechtěnou náhradou. Zásah proti klíšťáku holubímu proto provádíme téměř vždy společně s opatřeními proti holubům a po důkladném vyklizení zamořených prostor.

Jak klíšťák holubí vypadá?

Klíšťák holubí má zploštělé oválné tělo, kožovitý povrch a světle hnědou až našedlou barvu. Dospělci měří přibližně 5–12 mm, samice bývají větší než samci. Larvy mají tři páry končetin, nymfy a dospělci pak čtyři.

Na rozdíl od klasického klíštěte nemá klíšťák holubí štítek, a ústní ústrojí není viditelné ze shora. Po nasátí krve se tělo klíšťáka zbarví do červena a povrch se pokryje drobnými prohlubněmi.

Jak klíšťák škodí?

Pro holuby je tento roztoč nebezpečný – způsobuje u nich chudokrevnost, vyčerpání a může vést až ke smrti. Znepokojující je ale i jeho schopnost sát krev na lidech. Ačkoliv se člověk nestává trvalým hostitelem, při absenci ptactva se klíšťák pokusí nasát i na něm. Kousnutí je často doprovázeno svěděním, začervenáním a vznikem modřiny, která může přetrvávat několik týdnů.

Ve výjimečných případech může dojít i k alergické reakci – závratě, zimnice, bolesti hlavy nebo i anafylaktický šok.

Proč je hubení klíšťáka tak důležité?

Největší problém představuje jeho životní cyklus – může trvat až tři roky a dospělci se dožívají i více než 10 let. Navíc klíšťák holubí dokáže hladovět až čtyři roky a je odolný vůči nízkým teplotám. Jediný způsob, jak se ho skutečně zbavit, je cílený odborný zásah.

Jak probíhá profesionální likvidace?

Zásah proti klíšťákům probíhá po vyklizení prostoru od holubího trusu a hnízd. Následuje důkladný monitoring a aplikace speciálních přípravků, které účinně likvidují všechna vývojová stádia. Důraz je kladen na bezpečnost a dlouhodobý efekt – především v těžko přístupných prostorách, kde se tito roztoči nejčastěji skrývají.

Jak poznat, že máte doma klíšťáka holubího?

Nejčastějším znakem je výskyt svědivých kousanců, které se objevují poté, co jste odstranili holubí hnízda z půdy nebo balkonu. Pokud si navíc všimnete i drobných běžících broučků na zdech nebo v okolí lůžek, je pravděpodobné, že se jedná právě o klíšťáka.

Preventivní opatření proti výskytu

Aby se Klíšťák holubí v domácnosti neobjevil, je nutné minimalizovat přítomnost holubů:

Proč se obrátit právě na nás?

✔ Máme dlouholeté zkušenosti s likvidací klíšťáků a ochranou proti holubům
✔ Používáme certifikované, účinné a bezpečné prostředky
✔ Zásah provádíme rychle, diskrétně a s možností expresního výjezdu do 24 hodin
✔ Nabízíme i pravidelný monitoring výskytu a preventivní servis

Zajímá vás více?

Kontaktujte nás pro nezávaznou konzultaci nebo rovnou objednejte zásah. Jsme připraveni vám pomoci i ve velmi krátkém čase.

Odlišnosti klíšťáka holubího od běžných klíšťat

Mnoho lidí si klíšťáka holubího plete s klasickým klíštětem obecným, které se vyskytuje v přírodě a přenáší vážná onemocnění. Klíšťák holubí (Argas reflexus) však patří do jiné skupiny parazitických roztočů a má odlišný způsob života. Především je méně viditelný a aktivní pouze v noci, kdy vyhledává spící hostitele. Jeho vývoj probíhá ve vnitřních prostorách a vázán je na výskyt holubů, nikoliv divoké zvěře.

Na rozdíl od běžného klíštěte se klíšťák holubí zpravidla nepřisává trvale – krev saje krátce a ukryt zůstává ve štěrbinách zdí, podlah nebo dřevěných konstrukcí. I proto je jeho likvidace náročnější a vyžaduje důkladnou prohlídku všech rizikových míst.

Vysoká odolnost a dlouhověkost

Jednou z hlavních hrozeb spojených s klíšťákem holubím je jeho schopnost přežívat dlouhodobě bez potravy. Bez nasátí dokáže přežít až čtyři roky, a to i při poměrně nízkých teplotách. Díky tomu může přežívat i ve zdánlivě neobývaných prostorech – například na půdách, kde se dříve nacházela holubí hnízda.

Samice kladou vajíčka přímo do hnízd holubů nebo blízkých skulin. Jediná samice dokáže naklást až padesát vajíček, ze kterých se za příznivých podmínek vyvinou larvy, nymfy a následně dospělí jedinci. Právě dlouhý vývojový cyklus je důvodem, proč je nutné zásahy několikrát opakovat.

Ochrana objektu proti reinfekci

Po úspěšné likvidaci klíšťáků holubích je zásadní zabránit jejich opětovnému návratu. Nejčastější příčinou opakovaného zamoření je návrat holubů na původní stanoviště. Klíšťáci totiž přežívají v místech, kde se holubi pravidelně zdržují – balkony, římsy, půdy nebo vnější zákoutí domů.

Proto je klíčovou součástí každého zásahu nejen samotná dezinsekce, ale i instalace mechanických zábran – ochranných sítí, hrotů a dalších opatření, která holubům znemožní přístup. Zanedbání této části může vést k dalšímu výskytu škůdce, a tím i nutnosti opakovaných zásahů.

Jak si můžete sami ověřit výskyt

Pokud si nejste jisti, zda se ve vašem domě či bytě klíšťák holubí nachází, zaměřte se na typické znaky jeho výskytu. Mezi nejběžnější patří noční svědění a pokousání, zejména po vyklizení půdních prostor nebo odstranění holubů. Pokousání může připomínat kousnutí komára, avšak modřiny bývají výraznější a přetrvávají delší dobu.

Dalším znakem je opakující se výskyt těchto reakcí u více osob v domácnosti – typicky se objevují na jaře a v létě, kdy jsou klíšťáci nejaktivnější. Výskyt je potřeba brát vážně, i když parazit není přenašečem nemocí – neléčená alergická reakce může způsobit vážnější zdravotní komplikace.

Odkazy na odborné zdroje

Více informací o biologii a výskytu klíšťáka holubího (Argas reflexus) najdete také v odborných materiálech a mezinárodních publikacích:

Tyto zdroje poskytují doplňující informace k životnímu cyklu, parazitickému chování i možnostem přenosu u různých druhů klíšťáků. Pokud vás zajímá více podrobností, doporučujeme do nich nahlédnout.

klíšťák holubí

Jaké další služby nabízíme?

736 665 947

DDD, tedy Dezinsekce, Dezinfekce a Deratizace. Mimo deratizace myší vám pomůžeme i s dalšími škůdci. Například úklid půdy a balkónu, dezinfekce a instalace sítí proti holubům.

Máte-li jakékoli dotazy nebo si přejete získat cenovou nabídku, kontaktujte nás e-mailem nebo telefonicky kliknutím na červené tlačítko.

Rádi vám pomůžeme.