Druhy pavouků v České republice: Kteří se u nás skutečně vyskytují?
Druhy pavouků, které žijí v České republice, jsou pestré a často i překvapivě rozmanité. Pavouci jsou běžnou součástí naší přírody, ale i domácností. Některé druhy pavouků se drží spíše venku v trávě nebo na stromech, jiné se přizpůsobily životu v budovách. Ať už se jedná o známého křižáka nebo méně viditelného pokoutníka, druhy pavouků mají v přírodě své důležité místo. Tento článek se zaměřuje na nejběžnější druhy pavouků v ČR, jejich rozpoznání, chování i možnosti prevence.
Pavouci v domácnostech
Mezi nejčastější druhy pavouků, se kterými se setkáme v interiérech, patří:
- Zápřednice mildeova (Cheiracanthium mildei) – pavouk s podlouhlým tělem, vyskytuje se zejména v teplejších částech domů.

- Třesavka velká (Pholcus phalangioides) – pavouk s dlouhýma tenkýma nohama, který se často vyskytuje v rozích stropů.
- Pokoutník domácí (Tegenaria domestica) – větší pavouk s nevýraznou kresbou, který tvoří typické nálevkovité pavučiny.
- Šestiočka ryšavá (Harpactea rubicunda) – malý pavouk se zrzavým zbarvením, který se ukrývá v prasklinách a štěrbinách.
- Snovačka domácí (Steatoda grossa) – pavouk s lesklým tělem, často zaměňován s černou vdovou, avšak zcela neškodný.
Pavouci na fasádách a v exteriéru
Na fasádách domů se často usazují pavouci, kteří staví nápadné pavučiny. Patří sem především:
- Cedivečka zápřední (Zelotes latreillei) – malý druh pavouka, jehož pavučiny jsou viditelné hlavně na světlých omítkách. Vytváří komůrku uprostřed sítě a je aktivní v noci.
- Pokoutník tmavý (Eratigena atrica) – velmi běžný druh na venkovních zdech a v okolí sklepů, tvoří rozsáhlé husté sítě.
- Křižák obecný (Araneus diadematus) – nápadný pavouk s bílým křížem na zádech. Pavučiny ve tvaru kola jsou časté na zahradách i starých stavbách.
Výrazní a jedovatější pavouci v ČR
I když většina druhů pavouků v Česku není pro člověka nebezpečná, existují výjimky:
- Zápřednice jedovatá (Cheiracanthium punctorium) – jediný druh, jehož kousnutí může být bolestivé jako bodnutí ovádem. Vyskytuje se v teplejších oblastech, zejména na jižní Moravě.
- Vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica) – žije ve vodě a dýchá pomocí vzduchové bubliny. I tento druh má jed, který však není pro člověka vážně nebezpečný.
Velcí pavouci u nás
Mezi velké a méně běžné druhy patří:
- Slíďák tatarský (Lycosa singoriensis) – největší pavouk Evropy, připomínající tarantuli. Vyskytuje se na jižní Moravě.
- Meta temnostní (Meta menardi) – pavouk obývající sklepy a jeskyně, tká řídké pavučiny a má nápadně velké tělo.
Pavouci v přírodě
V přírodním prostředí najdeme pestrou škálu pavouků. Mezi nejběžnější druhy pavouků v lesích, na loukách a zahradách patří:
- Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi) – samičky mají nápadné žlutočerné pruhy. Pochází ze Středomoří, ale dnes je běžný i v ČR.
- Segestra skalní (Segestria bavarica) – pavouk obývající skály, kameny nebo zdi, kde si vytváří pavučinovou rourku s výstražnými vlákny.
Jsou pavouci v ČR nebezpeční?
Obecně lze říci, že většina druhů pavouků v České republice není člověku nebezpečná. Jejich kousnutí může být bolestivé, ale nevede ke zdravotním komplikacím. Výjimky tvoří zápřednice jedovatá nebo případné alergické reakce na kousnutí.
Jak se bránit proti výskytu pavouků?
- Pravidelný úklid a odstraňování pavučin
- Instalace sítí proti hmyzu do oken
- Zajištění spár, prasklin a větracích otvorů
- Použití repelentních postřiků v exteriérech
- Využití služeb odborné dezinsekce při přemnožení
Pavouci jako škůdci: kdy zasáhnout?
Ve většině případů pavouci nepředstavují zdravotní riziko. Problém však může nastat v provozovnách, skladech nebo potravinářských zařízeních, kde jejich přítomnost není hygienicky přípustná. Stejně tak v domácnostech s fobickými osobami nebo malými dětmi může být masivnější výskyt pavouků důvodem k zásahu.
Jak řešíme výskyt pavouků?
Naše firma zajišťuje:
- profesionální monitoring výskytu
- cílenou dezinsekci šetrnou k prostředí
- preventivní ošetření vstupních otvorů
- pravidelnou kontrolu výskytu pavouků
Pracujeme rychle, diskrétně a s důrazem na dlouhodobý výsledek.
Externí odkazy:
Další služby, které nabízíme
1. Deratizace (hubení hlodavců)
Specializujeme se na profesionální likvidaci potkanů, myší a dalších hlodavců v domácnostech, firmách, skladech i zemědělských objektech. Nabízíme i pravidelné preventivní zásahy a monitoring.
2. Dezinsekce (hubení hmyzu)
Provádíme odborné zásahy proti hmyzu všeho druhu – od štěnic, švábů, rusů, mravenců, vos a sršňů až po octomilky, mouchy a různé skladové škůdce. Používáme moderní metody s důrazem na bezpečnost a účinnost.
3. Dezinfekce
Zajišťujeme dezinfekci prostor po výskytech infekčních onemocnění, po úmrtí, v případě zápachu nebo znečištění biologickým materiálem. Vhodné pro byty, domy, kanceláře, auta i komerční prostory.
4. Vyklízení po holubech
Odstraníme holubí trus, hnízda i uhynulé ptáky z půdních prostor, balkonů či jiných zamořených míst. Zajistíme dezinfekci, deratizaci i likvidaci škůdců spojených s výskytem holubů (např. klíšťák holubí).
5. Ochrana proti ptactvu
Nabízíme montáž sítí, hrotů a dalších zábran proti holubům a jinému ptactvu. Chráníme objekty před znečištěním a poškozením, které ptáci způsobují.
6. Monitoring škůdců a preventivní opatření
Navrhujeme a instalujeme monitorovací systémy a pasti. Vhodné zejména pro potravinářské provozy a sklady – vše v souladu s HACCP.
7. Expresní zásahy do 24 hodin
U vybraných zásahů nabízíme možnost rychlého výjezdu – zejména u výskytu štěnic, vosích hnízd, hlodavců či hmyzu v potravinářských provozech.